Co to takiego jest ta porowatość włosów?
Powierzchnia włosa pokryta jest małymi łuskami zbudowanymi z cysteiny i kwasów tłuszczowych, które tworzą zewnętrzną warstwę ochronną włosa. Zatem porowatość to nic innego jak stopień odchylenia tej łuski na powierzchni włosa.
Często jest ona uwarunkowania genetycznie ale poprzez pielęgnację możemy także wpłynąć na stopień porowatości.
Wyróżniamy trzy stopnie porowatości włosów:
- WŁOSY NISKOPOROWATE
Mają łuski ciasno przylegające do kory włosa. Charakteryzują się naturalnym blaskiem, gładkością, są „lejące”, wyglądają po prostu zdrowo. Takie włosy dość długo schną, są odporne na uszkodzenia spowodowane suszeniem, modelowaniem ale są też trudne w stylizacji, gdyż szybko się prostują. Włosy niskoporowate łatwo obciążyć nadmierną lub niedobraną pielęgnacją. Tego typu włosy lubią oleje i inne składniki o niskich cząsteczkach (np. olej kokosowy, babassu), gdyż większe cząsteczki nie są w stanie wniknąć między łuski włosa, co sprawia, że się nadbudowują na jego powierzchni doprowadzając do utraty blasku, witalności.
- WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE
Łączą w sobie cechy włosów niskoporowatych i wysokoporowatych, ma je większość osób. Lubią lekko falować, nie są tak gładkie i lśniące jak włosy niskoporowate ani tak szorstkie i matowe jak włosy wysokoporowate. Podatne na układanie i stylizowanie, choć w mniejszym stopniu niż włosy wysokoporowate. Mogą się puszyć i gorzej rozczesywać. Lubią oleje o średniej wielkości cząsteczek, jak np. olej ze słodkich migdałów, z pestek winogron, oliwa z oliwek. Jeśli chodzi o rodzaj protein odpowiadający tego typu włosom to także są to proteiny o średniej wielkości cząsteczek (jedwab, hydrolizowana keratyna).
- WŁOSY WYSOKOPOROWATE
Charakteryzują się mocno odchyloną łuską od kory włosa. Są najmniej zdrowo wyglądającym typem włosów, gdyż bywają szorstkie, matowe, z tendencją do puszenia. Po myciu dość szybko schną, bardzo łatwo reagują na zmiany wilgotności powietrza i różne czynniki zewnętrzne. Są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwo poddają się stylizacji, lubią się kręcić. Lubią oleje o dużych cząsteczkach (lniany, awokado, jojoba) oraz proteiny o większej cząsteczce (proteiny mleczne, pszeniczne, owsiane, jedwabne).